Traditional modern, healthy and local

Pokrmy servírované v našej reštaurácii pripravujeme s láskou a dôrazom na najvyššiu kvalitu. Rešpektujeme sezónnu ponuku potravín, preto aj náš jedálny lístok meníme zhruba každé dva mesiace, aby sme túto sezónnosť mohli preniesť aj do ponuky jedál. Našou snahou je v čo najväčšej miere podporovať slovenských prevažne malých chovateľov a pestovateľov a ponúkať Vám ich produkty, ktoré sú k nám dodávané čerstvé, bez nutnosti mrazenia alebo iného spracovania. Medzi našich stálych dodávateľov patrí rodinná farma Topoľnica, ktorá sa špecializuje na chov hydiny, Bio farma Turová so svojím hovädzím mäsom, Agrofarma Červený Kameň, ktorá nám dodáva maslo, bryndzu, syry a ďalšie mliečne produkty, v neďalekých rybníkoch sú lovené pstruhy z nášho menu, divina pochádza z Malých Karpát.

We will be glad to prepare your family, business or other social eventsin connection with pleasurable dining experiences. We are pleased to offermenu by mutual agreement and your ideas outside of our standard offer. The restaurant has 80 seats. If you want more privacy, we can offer you the lounge with a capacity of 20 people. In summer you will certainly enjoy sitting on the sheltered terrace surrounded by beautiful landscaped garden.

In addition to good food you can choose from an elaborate menu of about100 kinds of wine Slovak and foreign producers. For your event we will provide wine tasting led by a professional sommelier.

Milovníci kvalitnej kávy určite ocenia našu ponuku Specialty Grade Coffee z malej slovenskej pražiarne Illimité.

Reštaurácia je pre Vás otvorená denne od 11:30h do 22:00 h, rezervovať stôl si môžete na tel: 033/7970481 alebo emailom tematin@tematin.sk

Weddings and Meetings


Are you looking for a suitable place for your wedding? We will be happy to provide you a classic wedding reception with traditional customs in a restaurant with a capacity of 80 seats or intimate wedding in a lounge with a capacity of 20 guests, weddingwith a civil ceremony directly in the restaurant or in the garden of the pension and feastingon the summer terrace with a capacity of 50 seats. We will recommend a DJ or musica group, an elder and entertainer in one person, a decorator, a confectioner ...

For more information, please, contact us at tel: 033/7970479 or email tematin@tematin.sk